Special: De hervorming van het Belgische voetbal (2016-2017)

Juni 2015: de Belgische Nationale Studiecommissie keurt de hervorming van het profvoetbal en het amateurvoetbal goed. Ook de betrokken clubs gaven hun akkoord.

In deze post leg ik uit hoe de nieuwe competities en regels er bij het begin van het seizoen (2016-2017) zullen uitzien. Opmerking: Sommige van deze regels kunnen nog veranderen!

Ik zal proberen om de grote lijnen van deze hervorming samen met de nieuwe divisies/competities en regels uit te leggen. Ook de mogelijkheden in het promoveren en degraderen zullen aan bod komen, zowel voor professioneel als amateurvoetbal.


 

Op de hoogte blijven van de updates? Like dan nu de Facebookpagina!

 

De grote lijnen van de hervorming

Professioneel voetbal: 24 teams, 2 klasses, 2 competities
1ste klasse
Jupiler Pro League: 16 teams
2de klasse
Proximus League: 8 teams
Amateurvoetbal: 128 teams, 3 klasses, 7 competities
3de klasse = D1 Amateur: 16 clubs
2015-2016 : degradatie uit 2de klasse voor 9 clubs
2015-2016 : promotie vanuit 3e klasse voor 7 clubs
4de klasse = D2 Amateur : 48 clubs
D2 Amateur A D2 Amateur B D2 Amateur C
16 Vlaamse teams 16 Vlaamse teams 16 Waalse teams
5de klasse = D3 Amateur : 60 clubs
D3 Amateur A D3 Amateur B D3 Amateur C D3 Amateur D
16 Vlaamse teams 16 Vlaamse teams 14 Waalse teams 14 Waalse teams

Samengevat: momenteel zijn er in Belgie 8 nationale reeksen/competities waarin 134 clubs spelen. Vanaf volgend seizoen worden dit 9 reeksen/competities met daarin 148 clubs.

Licenties

De clubs op de hoogste niveaus moeten voldoen aan licentievoorwaarden. De competities waarin een licentie vereist is zijn:

  • Jupiler Pro League
  • Proximus League
  • D1 Amateur

De licentievoorwaarden:

Professioneel voetbal: (2018-2019)
Jupiler Pro League, Proximus League

  • De club moet minstens 22 (part-time) profspelers onder contract liggen hebben.
  • Het stadion moet een verlichting hebben van minimum 800 lux.
  • Het stadion moet een capaciteit van 8.000 plaatsen kunnen aanbieden waarvan 5.000 zitplaatsen.

Amateur voetbal: (2018-2019)
D1 Amateur (OPGELET, ENKEL D1!)

  • De club moet minstens 7 part-time spelers onder contract liggen hebben.
  • Het stadion moet een verlichting hebben van minimum 300 lux.
  • Het stadion moet een capaciteit van 1.500 plaatsen kunnen aanbieden waarvan 300 zitplaatsen.

Professioneel voetbal (2016-2017)

1ste klasse (Jupiler Pro League)

De competitie wordt gespeeld door 16 clubs die elk 30 wedstrijden zullen spelen.
Na deze reguliere competitie volgt:
- play-off 1 tussen de nummers 1 tot en met 6. Deze teams spelen 10 wedstrijden. De winnaar is de nieuwe kampioen.
- play-off 2 tussen de nummers 7 tot en met 15. Deze play-off 2 wordt aangevuld met maximaal drie ploegen uit de 2de klasse (1B).
- het nummer 16 uit de eindrangschikking degradeert naar 2de klasse (1B).

Play-off 2:
- play-off 2 wordt gespeeld in twee reeksen van maximaal zes clubs.
- Reeks A: 7de, 9de, 12de en 14de gerangschikte uit 1ste klasse, aangevuld met de 1ste en 3de geplaatste club uit 2de klasse (1B) (= 6 clubs)
- Reeks B: 8ste, 10de, 11de, 13de en 15de gerangschikte uit 1ste klasse, aangevuld met de 2de geplaatste club uit 2de klasse (1B) (= 6 clubs)
- In deze reeksen A en B wordt een competitie van 10 wedstrijden gespeeld, vijf heen- en terugwedstrijden.

De winnaars van de reeksen A en B spelen (indien zij over een Europese licentie beschikken), een testwedstrijd op het veld van de club die het hoogst is geëindigd in het reguliere kampioenschap.
- Indien de winnaar van poule A of B geen Europese licentie kreeg wordt die club vervangen door de club die het best geklasseerd staat én over een Europese licentie beschikt.
- De winnaar van de testwedstrijd (met eventuele verlengingen en strafschoppen) tussen de winnaars van de reeksen A en B is de winnaar van play-off 2.
- Deze winnaar van play-off 2 speelt nog een testwedstrijd tegen een club uit play-off 1, meer bepaald een club die mogelijk recht heeft op het laatste ticket voor een Europese competitie.
- De winnaar van deze laatste testwedstrijd krijgt ook het laatste ticket voor de Europese competities.


2de klasse (Proximus League)

De 2de klasse (1B) bestaat uit een kampioenschap dat wordt betwist in een reeks van acht clubs.
- deze acht clubs spelen een "dubbele" competitie, twee keer 14 wedstrijden.
- deze 28 speeldagen worden opgedeeld in twee periodekampioenschappen van 14 wedstrijden.
- na de volledige competitie volgen er testwedstrijden (met eventueel verlengingen en strafschoppen) tussen de winnaars van beide periodekampioenschappen, om de kampioen en stijger naar 1ste klasse aan te duiden.
- indien beide periodekampioenschappen dezelfde winnaar hebben vervallen deze testwedstrijden, en promoveert deze ploeg rechtstreeks naar 1ste klasse.

Nieuw in play-off 2:
- De drie best geplaatste clubs in de eindrangschikking van de 2e klasse nemen deel aan play-off 2 in 1ste klasse.
- Indien de winnaar van de testwedstrijden bij die eerste vier is, dan nemen de drie best geplaatste ploegen deel aan die play-off 2.

Play-off 3:
- Maximum 4 clubs spelen Play-off 3 (6 wedstrijden per club, 3 heen, 3 terug) om 1 club aan te duiden die naar D1 Amateurs zal degraderen (de laatste in het eindklassement van play-off 3).
- De ploegen die op de vier laatste plaatsen van de eindrangschikking van het kampioenschap eindigen (zonder rekening te houden met de kampioen en de deelnemers aan play-off 2) spelen play-off 3.
- Voor de aanvang van deze play-off 3 krijgen de clubs 50 procent van het aantal punten toegewezen dat zij in het kampioenschap behaald hadden. Indien dit geen geheel getal is, wordt het afgerond naar boven.




 

Amateurvoetbal(2016-2017)

3de klasse - D1 Amateur

- Deze reeks is vergelijkbaar met de vroegere 3de klasse, maar er spelen slechts 16 clubs in vanaf 2016-2017.
- De eerste in de eindstand van de competitie, de kampioen dus, promoveert NIET rechtstreeks.
- Aan het einde van het seizoen 2016-2017 spelen de eerste vier uit het klassement een play-off (zes wedstrijden) met de helft van hun behaalde punten als starttotaal.
- De winnaar van deze play-off is de "Kampioen van België Amateurvoetbal" en stijgt (indien de club de juiste licentie heeft) naar de 2de klasse.

- Na de reguliere competitie zakken de laatste drie uit de eindklassering naar de 2de Klasse Amateurs (4de klasse).
- De vierde laatste uit het klassement (de 13e) speelt een eindronde met drie clubs uit de 2de Klasse Amateurs (4de klasse).
- De winnaar van die eindronde stijgt naar (of blijft in) de 1ste Klasse Amateurs (3de klasse).

4de klasse - D2 Amateur A-B-C

- In deze afdeling zijn er drie reeksen: twee in Vlaanderen en één in Wallonië.
- Elk van die drie reeksen telt 16 clubs, in totaal dus 48.
- In deze reeksen geldt het periodekampioenschap, drie keer tien wedstrijden.
- De kampioen van elk van de drie reeksen promoveert naar de 1ste Klasse Amateurs (3de klasse) mits de juiste licentie.
- De drie ploegen (twee Vlaamse en één Waalse) die tweede eindigen in hun reeks, plus de negen periodekampioenen, in totaal dus 12 ploegen, spelen een eindronde voor de promotie naar de Eerste Klasse Amateurs.

- De laatste twee clubs uit elke reeks dalen rechtstreeks naar Derde Klasse Amateurs = 6 ploegen.
- Ook de nummers 14 kunnen eventueel nog dalen, maar dit is afhankelijk van het aantal "Vlaamse" dalers uit de Eerste Klasse Amateur (3de klasse).

5de klasse - D3 Amateur A-B-C-D

- In deze afdeling zijn er vier reeksen: twee in Vlaanderen en twee in Wallonië.
- Elk van die vier reeksen telt 16 clubs, in totaal dus 64.
- In deze reeksen geldt het periodekampioenschap, drie keer tien wedstrijden.
- De kampioen van elk van de vier reeksen promoveert naar de 2de Klasse Amateurs (4de klasse) mits de juiste licentie.
- De vier ploegen (twee Vlaamse en twee Waalse) die tweede eindigen in hun reeks, plus de twaalf periodekampioenen, in totaal dus 16 ploegen, spelen een eindronde voor de promotie naar de 2de Klasse Amateurs (4de klasse).
- Afhankelijk van het aantal "Vlaamse" dalers uit de Eerste Amateur kunnen er hier nog extra stijgers bijkomen.

- De laatste drie clubs uit elke reeks dalen rechtstreeks naar de Provinciale reeksen, = 12 ploegen.
- Ook de nummers 13 kunnen eventueel nog dalen, maar ook dit is afhankelijk van het aantal "Vlaamse" dalers uit de Eerste Klasse Amateur.

Provinciaal

- De kampioen van de 1e provinciale afdeling van elke provincie stijgt naar de 3de klasse amateurs.

Hoe ziet het er momenteel uit?

Jupiler Pro League

  1. RSC Anderlecht
  2. Club Brugge KV
  3. KRC Genk
  4. KAA Gent
  5. KV Kortrijk
  6. KV Oostende
  7. Sporting Lokeren
  8. KV Mechelen
  9. Mouscron-Peruwelz
  10. Sint Truiden VV
  11. Sporting Charleroi
  12. Standard de Liege
  13. Waasland-Beveren
  14. Westerlo
  15. Zulte Waregem
  16. KAS Eupen

Proximus League

  1. OH Leuven
  2. Tubeke
  3. Union Sint Gillis
  4. Cercle Brugge
  5. Lommel United
  6. R. Antwerp FC
  7. KSV Roeselare
  8. SK Lierse

Amateur D1

  1. WS Woluwe (onder voorbehoud)
  2. Dessel Sport
  3. Virton
  4. Heist
  5. Patro Eisden
  6. Deinze
  7. Geel
  8. Excelsior Virton
  9. Coxyde
  10. VW Hamme
  11. Beerschot Wilrijk
  12. Oosterzonen
  13. KSV Oudenaarde
  14. FC Dender
  15. RC Sprimont Sport
  16. Sporting Hasselt

Amateur D2 A - B - C (onder voorbehoud)

A B C
Eendracht Aalst Berchem Sport Ciney
Olsa Brakel Bocholt VV Charleroi-Marchienne
KRC Gent-Zeehaven Rupel Boom Chatelet
FC Gullegem Cappellen FC Couvin
KRC Harelbeke KFC Duffel Deux Acren
FC Izegem SK Grimbergen Fleurus
Royal Knokke FC RC Hades Givry
KSCT Menen SK Londerzeel Hamoir
Sparta Petegem VV Hoogstraten La Calamine
Winkel Sport Tempo Overijse La Louvière
SK Sint-Niklaas Spouwen-Mopertingen FC Liege
KSV Temse KVV Tessenderlo Meux
KM Torhout KVK Tienen Namur
KVK Westhoek Olympia Wijgmaal Solières
KSK Halle KV Woluwe Zaventem Walhain
KSV Bornem KFC Zwarte Leeuw Waremme

Amateur D3 A - B - C-D

A B
Berlare K VC Houtvenne
Ingelmunster K.VV. Vosselaar
Pepingen K. FC. St Lenaarts
Ronse SC. City Pirates A'pen
Wetteren K. RC Mechelen
Ninove FC. Turnhout
Sint-Gillis Waas K. FC Nijlen
Wolvertem K FC Helson Helchteren
Vlamertinge K. VK Wellen
Zele K.ESK Leopoldsburg
Dikkelvenne FC. Esperanza Pelt
Mariekerke K. Diegem Sport
Merelbeke K. FC. Eppegem
Lede K. FC. Diest
Wervik K. AC. Betekom
Lebbeke K. OVC. Sterrebeek

C - D

  1. Rebecquiose
  2. Léopold
  3. Franc Borains
  4. Ganshoren
  5. Tournai
  6. Waterloo
  7. Cointe-Liège
  8. Bertrigeoise
  9. Tamines
  10. Richelle
  11. Herstal
  12. Arlon
  13. Longlier
  14. Verlaine
  15. Aywaille
  16. Quévy-Mons
  17. Manageoise
  18. Tilleur
  19. Huy
  20. Durbuy
  21. Mormont
  22. Onhaye
  23. Aischeoise
  24. RWDM
  25. Solrezienne
  26. Warnant
  27. Profondeville
  28. RJ Wavre

Comments

comments